Популізм замість правди: як оцінюють експерти заяву Зеленського щодо офшорного скандалу

17 жовтня  президент України Володимир Зеленський прокоментував фільм “Офшор 95” за матеріалами міжнародного розслідування Pandora Papers. Президент заявив, що “не дізнався нічого нового” зі стрічки й що нібито на нього нічого нового не знайшли його політичні опоненти. Зеленський також сказав, що у часи президента-втікача Віктора Януковича всі телеканали створювали компанії за кордоном для убезпечення свого бізнесу. Таким чином, президент України визнав наявність у нього офшорних рахунків, однак заперечив факт відмивання коштів.

Що думають політичні експерти з приводу “офшорної” заяви Зеленського – дізнавався PRM.UA.

“Раніше всі так робили”: що сказав президент про міжнародний скандал навколо своїх офшорних компаній

Зеленський. пресконференція+

Pandora Papers (“Досьє Пандори”) – це глобальний витік документів (2,94 терабайта даних), у яких йдеться про секретні активи, таємні угоди та приховані кошти найбагатших людей світу.

У “Досьє” зібрана інформація про таємні фінансові операції 130 найбагатших людей світу, серед яких понад тридцять політиків. Над матеріалами працювала команда з понад шестисот журналістів зі 117 країн. Від України в цьому проєкті представлена команда “Слідство.Інфо”, яка зняла фільм “Офшор 95”. У стрічці розповідається про таємний бізнес, співвласником якого, згідно з “Досьє Пандори”, досі є чинний президент України Володимир Зеленський.

Коментуючи офшори, про які йдеться в розслідуванні, Зеленський сказав, що під час президентства колишнього диктатора Віктора Януковича у всіх телеканалів нібито були свої компанії за кордоном – це була можливість уникнути політичного впливу.

“У Кварталу 95 була сатира, на яку всі тиснули, всі хотіли впливати. Податкова ходила до нас якщо не щодня, то щотижня”, – розповів Зеленський.

Відкриття компаній за кордоном, за словами Зеленського, називалося “структуруванням бізнесу”. Водночас він підкреслив, що безліч компаній відкривалося і в Україні.

Президент заявив, що нібито без будь-яких бюджетів з нуля побудував бізнес в Україні. Він також переконував, що ні він, ні його соратники з “Кварталу 95” не займалися відмиванням грошей.

“Відмиванням в 2012 році ніяких грошей, і з 2012, і з 2001, і з 2019 не займався ні я, ні жоден член студії “Квартал 95″. Ми займалися виключно творчістю”, – сказав Зеленський.

Зеленський не прокоментував ймовірну причетність його компаній до незаконного виведення коштів з ПриватБанку, який тоді належав олігарху Ігорю Коломойському. Нагадаємо, йдеться про понад 40 мільйонів доларів.

Водночас президент згадав, що нібито бачив схожі фільми у 2019 році. Також Зеленський без жодних обґрунтувань пов’язав міжнародне розслідування Pandora Papers з українськими ЗМІ, які нібито виробляють сфабриковані матеріали на замовлення опонентів чинної влади.

Як експерти оцінили слова Зеленського про те, що за часів Януковича нібито весь бізнес створював офшори ?

Янукович+

“У заяві Зеленського нічого особливого не має. Багато аналітиків і коментаторів підштовхували Зеленського до цієї заяви. Президенту давали підказки про те, як себе виправдали. Мовляв, з моральної точки зору офшори – це погано, але з юридичного боку офшори в Україні дозволені. До того ж у нас не було стабільної судової системи та правоохоронних органів. Звісно, острахи щодо ймовірного рейдерського захоплення зумовили виведення коштів в офшори. Це одне з найпростіших пояснень і виправдань, яке лежало на поверхні.

Крім того, тут важлива й форма, у якій президент подає свої пояснення. Він намагається брати нібито щирістю й відкритістю. Це найпростіша та, ймовірно, найдієвіша форма виправдання у цій ситуації”, – сказав у коментарі PRM.UA керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

На думку керівника політико-правових програм ГО “Український центр суспільного розвитку” Ігоря Рейтеровича, заява Зеленського є спробою “зберегти гарну міну при поганій грі”.

Так чи інакше потрібно було якось реагувати на цей скандал, але вони тягнули до кінця. Під валом нової інформації, яку знайшли журналісти-розслідувачі, які, ймовірно, отримували дані від правоохоронних органів, влада була змушена щось сказати. Вони вибрали найпростіший спосіб це зробити й заявили, що раніше офшорами нібито користувались усі. Мовляв, в офшорах нічого поганого немає, до того ж ми гроші не крали. Загалом, нічого нового суспільство не почуло, я десь на таку реакцію й очікував.

Ігор Рейтерович керівник політико-правових програм ГО Український центр суспільного розвитку

Директор Інституту світової політики Євген Магда зазначає, що заява Зеленського розрахована насамперед на його виборців і немає нічого спільного з реальністю.

“Той, хоча б раз дивився мультсеріал “Казкова Русь”, яку створював “Квартал 95″ і де головним редактором, режисером був Зеленський, той бачив ставлення до опозиції та окремих персонажів. Я вважаю, заява президента щодо офшорів розрахована на людей з короткою пам’яттю”, – каже експерт.

Зеленський навмисне пересмикує, коли намагається створити враження, ніби офшори були у всіх. І тут питання не в тому, хто і як оптимізував свої податки у момент, коли не перебував на державній службі. Питання в тому, що через офшори Зеленського пройшло 40 мільйонів доларів з рахунків ПриватБанку. А коли у 2016 році держава націоналізувала цей банк, вона була змушена вкладати 5,5 мільярдів доларів. Виникає питання, чи не були вкрадені 40 мільйонів частиною цих 5,5 мільярдів. Було б добре отримати відповідь на це питання.

Євген Магда Директор Інституту світової політики

Він також зауважує, що після публікації Pandora Papers міжнародна спільнота вже сформувала ставлення до Зеленського.

“Зеленський не розуміє, що ці публікації у західних медіа за ті два тижні, доки він мовчав, уже сформували ставлення до нього західної політичної еліти. І хай Зеленський тепер не дивується, коли його за закритими дверима почнуть питати про офшори, про те, як він до цього дійшов, про гроші від Коломойського”, – говорить експерт.

Політолог Олег Саакян переконаний, що попри великі масштаби рейдерства за часів Януковича пояснення Зеленського щодо своїх офшорів є шкідливим для нього самого.

“Дійсно, за часів Януковича більш-менш великий бізнес користувався офшорними схемами для захисту себе від політичного наступу. Упевнений, “95 квартал” також не був виключенням. Відомо, що при Януковичі рейдерство набуло тотального масштабу. Тим біль якщо це політично чутливий бізнес. Але зараз уся ця ситуація є для Зеленського складною і неприємною”, – каже політолог.

По-перше, він йшов на вибори з образом “свого хлопця” з простого люду. А у пересічних українців офшорів немає. І пояснити своїм виборцям, що офшори – це нібито не про корупцію, а для захисту своїх активів – є все одно випаданням з образу “простого хлопця. По-друге, офшори Зеленського фігурують поруч з Коломойським і справою ПриватБанку. Тобто йдеться про брудні гроші. На Заході це серйозно б’є по репутації Зеленського і далі по всій Україні.

Олег Саакян політолог

Саакян також звертає увагу на міжнародні наслідки офшорного скандалу.

“Середньостатистичний американський, британський чи французький політичний клерк знає, що поява у списку “Пандори” – це ознака токсичності. Відповідно, коли готуватимуться ті чи інші аналітичні матеріали перед міжнародними зустрічами, запрошеннями на певні заходи, поряд з прізвищем Зеленського буде лунати: “фігурант Pandora Papers”, – каже експерт.

Чи буде й надалі президент звинувачувати опозицію замість надання відповідей щодоймовірної причетності влади до міжнародної корупції?

Зеленський. пресконференція+

“У даній ситуації не можна просто посилатись на опонента. Адже розслідування робила міжнародна група журналістів. І, скоріш за все, дані, які отримували розслідувачі, їм зливали спецслужби. У Pandora Papers задіяно величезне коло суб’єктів. Тому, не можна все списати на опонентів. Зеленський просто використовує цю тему для політичної боротьби”, – вважає Олександ Мусієнко.

Треба зважати на те, який телеканал був обраний для цієї заяви, а також цільову аудиторію, для якої призначалась ця заява. Гадаю, Зеленський у першу чергу хотів донести меседж до міжнародної спільноти. Президент намагався пояснити західним партнерам цю ситуацію з офшорами. Адже він прекрасно розуміє, хто може стояти за цим розслідуванням. Йдеться саме про Захід, який посилає сигнал українській владі про неприйнятність будь-яких корупційних діянь. А згадка Зеленським своїх опонентів є просто політичним піаром і створення враження, ніби з ним намагаються боротись нечесними методами.

Олександр Мусієнко керівник Центру військово-правових досліджень

Ігор Рейтерович нагадує, що Зеленський вже більше двох років звинувачує своїх попередників у провалах своєї влади.

“За великим рахунком, усі претензії до Зеленського з боку міжнародних організацій чи українського суспільства зводились до відповідей президента про заходи його політичних опонентів. Всім відомо, що у Зеленського є лише один політичний ворог – це п’ятий президент Петро Порошенко. І всі питання президент зводить до цього. Якщо далі буде з’являтись нова інформація – від офшорів до справи “вагнерівців” – це буде зводитись до нібито тиску політичних опонентів та перебивання небажаної інформації іншими темами, скандалами”, -каже експерт.

Влада хотіла зробити так само й з офшорним скандалом, але потім вийшла друга частина цього розслідування, а згодом ще й розслідування про банки. Так чи інакше, на це треба було реагувати. Тому, Зеленський у форматі інтерв’ю тет-а-тет виголосив цю заяву. Він мав би скликати велику пресконференцію й дати відповіді не на одне, а на багато питань про офшори й виведення коштів ПриватБанку. Адже найголовніше – це не наявність самих офшорів, а причетність їх до незаконного виведення Коломойським грошей.

Ігор Рейтерович керівник політико-правових програм ГО Український центр суспільного розвитку

Євген Магда зазначає, що влада перебуває у своєрідному вакуумі, якщо дійсно вважає, що закиди попередникам є достатніми аргументами для спростування масштабного міжнародного розслідування.

“Підхід Зеленського, який говорив, що “Порошенко нічого нового не знайшов” свідчить про те, що президент перебуває в інформаційній теплій ванні. Адже він не розуміє, у чому різниця між активністю навіть популярного опозиційного українського політика і діями 600 журналістів з десятків країн”, – каже експерт.

На думку Олега Саакяна, президент зробив велику помилку, коли під час свого інтерв’ю не згадав про Коломойського.

“Тим самим він дав ще більше аргументів на користь того, що він уникає теми офшорів та ПриватБанку. Тим самим він дав зрозуміти, що немає диму без вогню. А згадуючи Порошенка за будь-якого приводу Зеленський просто знецінює фактор попередників. Для міжнародного розслідування така заява звучить просто безглуздо”, – говорить політолог.

Чи буде президент й надалі ухилятись від питань щодо ймовірної причетності до виведення коштів ПриватБанку?

На думку Олександра Мусієнка, все буде залежати від того, чи будуть ще публікуватись матеріали на цю тему й наскільки ці матеріали будуть мати викривальний характер.

У цьому інтерв’ю президент зробив кілька гострих заяв щодо Медведчука і цін на газ. Зеленський наповнює інфопростір не лише питаннями офшорів. Навпаки, гадаю, зараз увага переключиться на опалювальний сезон, який почався не в усій країні. Зараз це може стати пріоритетною темою. Але, якщо й надалі ми бачитимемо нові розслідування та демонстрацію причетності Зеленського до корупції, то, звичайно, це змушуватиме владу надавати пояснення. Це також може негативно позначитись на рейтингах президента.

Олександр Мусієнко керівник Центру військово-правових досліджень

На думку Ігоря Рейтеровича, вдала не буде давати прямих відповідей на питання про незаконні фінансові оборудки Зеленського.

“У Зеленського будуть всіляко ухилятись від прямих відповідей, адже загальна лінія захисту вже відпрацьована. Основні меседжі влади зводяться до того, що нічого протизаконного в офшорах немає, та й взагалі, є більш важливі теми. Але тут є один цікавий момент. Виходить, що Зеленський переписував кошти на в офшори навіть у 2019 році, що мало б бути зафіксовано в його декларації. І тут вже питання до українських органів, які займаються декларуванням. В принципі, вони можуть почати розслідування стосовно глави держави. Ми вже мали прецедент, коли Зеленський забув щось задекларувати”, – каже експерт.

На його думку, влада буде й надалі дотримуватись раніше обраної стратегії замовчування неприємних для неї тем.

У влади буде одна стратегія: або повне ігнорування, або час від часу буде виходити президент чи наближені до нього особи й давати короткий коментар. Також влада буде сподіватися, що корупційні скандали будуть перебивати інші теми й зашквари.

Ігор Рейтерович керівник політико-правових програм ГО Український центр суспільного розвитку

Євген Магда зазначає, що влада й надалі буде уникати прямих відповідей на запитання про відмивання коштів та ухилення від податків.

“Прямі відповіді команда Зеленського давати не буде. Тут у мене жодних ілюзій нема. Вони будуть дотримуватись тієї стратегії, яку їм підказують їхні медіа- та політтехнологи. Як показує досвід, люди, які технологічно обслуговують чинну владу, є людьми погано освіченими і мало інтелектуальними. Тому, на жаль, ми продовжуємо ганьбитися, адже ганьба нашого президента транслюється на всю країну”.

З ним погоджується Олег Саакян, однак він зазначає, що надалі влада може надати коментар закордонним ЗМІ щодо офшорів Зеленського.

“Влада й надалі буде уникати прямих відповідей, але якесь роз’яснення для міжнародних ЗМІ вони скоріш за все влаштують”, – вважає політолог.

Чи вплине Pandora Papers та подальші розслідування на рейтинги Зеленського і “Слуги народу”?

Зеленський. пресконференція+

“Зараз збільшується кількість розслідувань про статки депутатів “Слуги народу”, які не відповідають поданим деклараціям. Гадаю, виборці “слуг” мають звернути увагу на те, як заможніють їхні обранці. Це буде бити по загальному партійному рейтингу. Якщо говорити про Зеленського, то наразі його рейтинг не росте, але й не падає. Гадаю, що президентський рейтинг все ж містить тенденцію до падіння. Через офшорний скандал та багато інших моментів, які виникають у представників чинної влади”, – говорить Олександр Мусієнко.

Його доповнює Ігор Рейтерович, який переконаний, що офшорний скандал уже вплинув на рейтинг монобільшості.

“На рейтингу Зеленського це також відіб’ється, але трошки в іншому контексті. Тут спусковим гачком буде не стільки історія з офшорами, бо Зеленський намагається показати, ніби він мав до цього опосередковане відношення. Мовляв, до цього причетні інші люди, а він займався творчістю.

Якщо буде доведено факт його безпосередньої участі у незаконних оборудках, то це відіб’ється на рейтингу Зеленського”, – каже експерт.

Гадаю, падіння довіри до президента почнеться з якихось інших факторів. Справа “вагнерівців” може бути більш ймовірним каталізатором, або інші провали у зовнішній політиці. Навіть зрив опалювального сезону може бути початком для падіння рейтингу Зеленського, оскільки він несе за це відповідальність. Але, коли цей процес почнеться, президенту одразу пригадають офшори, що тільки пришвидшить падіння рейтингу влади.

Ігор Рейтерович керівник політико-правових програм ГО Український центр суспільного розвитку

Для електорату Зеленського тема офшорів не є особливо важливою. Але якщо питання опалення чи провали у зовнішній політиці будуть повністю завалені, то Зеленському пригадають усе, зокрема й офшори”.

Водночас Євген Магда зауважує, що нинішня тенденція “зашкварів” свідчить про те, що Зеленський програє наступні президентські вибори.

Падіння рейтингу не відбудеться лавиноподібним чином. Скоріше це буде процес певного розчарування. Але, Зеленський, здається, ще не зрозумів, що він уже програв наступні президентські вибори. За збереження цієї динаміки поширення інформації, чинний президент уже втратив шанс на переобрання.

Євген Магда директор Інституту світової політики

На думку Олега Саакяна, наразі офшорний скандал не вплине на рейтинги Зеленського та монобільшості, однак про “Досьє Пандори” згадають під час наступних виборів.

“Зеленському вдалося досягнути своєрідної “тефлоновості” для свого “ядерного” виборця. А ті, хто не є входить до прихильників “зелених” уже розчарувались у чинній владі. Усе це впливатиме вже у передвиборчий період, коли офшори стануть одним з пунктів критики Зеленського. Тоді це може мати для президента серйозну електоральну проблему. А наразі це такі собі “платежі”, які Зеленському доведеться гасити під кінець своєї каденції”, – каже політолог.

Нагадаємо, автори міжнародного розслідування Pandora Papers заявляють про розсекречення офшорів у понад 100 мільярдерів, 35 світових лідерів, включаючи і діючих президентів, а також у 300 міністрів, суддів, мерів та інших держслужбовців.

Зокрема, президент України Володимир Зеленський і його соратники могли бути причетними до переведення 40 млн доларів від структур, пов’язаних з олігархом Ігорем Коломойським.

Раніше у Києві намагалися зірвати показ розслідування про таємниці офшорного бізнесу президента Володимира Зеленського і про “брудні” гроші олігарха Ігоря Коломойського “Офшор 95” через дзвінок з погрозами, який надійшов в КМДА. Чоловік, який телефонував, заявив, що він з СБУ.

Варто зазначити, що у розслідуванні міжнародного консорціуму журналістів Pandora Papers фігурують також люди з близького оточення чинного президента Росії Володимира Путіна.

Також слідкуйте за “Прямим” у FacebookTwitterTelegram та Instagram.

The post Популізм замість правди: як оцінюють експерти заяву Зеленського щодо офшорного скандалу appeared first on Прямий.

Головна Відео Новини Спільнота